Historia Dźwirzyna
Dźwirzyno położone jest 13 kilometrów od Kołobrzegu, między brzegiem Bałtyku, a jeziorem Resko Przymorskie, nad cieśniną łączącą te wody - zwaną Kanałem Resko. Dźwirzyno znane jest z jednej z najpiękniejszych plaż na wybrzeżu i jednego z najczystszych morskich kąpielisk. Szeroka plaża - utworzona z drobniutkich, czystych i jasnych ziarenek piasku przechodzi w kierunku lądu w wysoki wał wydmowy, dochodzący do 16 m n.p.m. Wydmy porośnięte lasem sosnowym stanowią atrakcyjny element miejscowego krajobrazu. Miejscowość położona jest wzdłuż jednej, głównej ulicy Wyzwolenia. Warto zatrzymać się na niej dłużej, chociażby dla rosnących tu szesnastu ponad 250-letnich dębów szypułkowych. Dźwirzyno ma nowoczesny port, przystań windsurfingową i jachtową. Miejscowość po raz pierwszy została odnotowana w kronikach w 1228 roku, a nazwa miejscowości wywodzi się najprawdopodobniej od słowiańskiego słowa "dźwirze" oznaczającego drzwi, wrota. Jego historia związana jest nieodłącznie z losami miejscowego jeziora.
Tysiąc lat temu wody Regi - najdłuższej rzeki polskiego pobrzeża - spływały w całości właśnie do jeziora Resko, a stąd uchodziły do morza cieśniną Regoujście. Regoujście znajdowało się w pobliżu dzisiejszego Mrzeżyna i działa tu ważny port handlowy. Pod zarządem władz Trzebiatowa konkurował on nawet z portem w Kołobrzegu. W 1456 roku na Regoujście napadli zbrojnie kołobrzeżanie, zatapiając zakotwiczone w porcie statki z ładunkiem kamieni. W ten sposób odcięto Trzebiatów od morza. Kanał Resko wtedy jeszcze nie istniał, a w okolicy Dźwirzyna brzeg morski i jezioro dzieliła naturalna mierzeja. W roku 1497, w trakcie potężnego tygodniowego sztormu, dźwirzyńska mierzeja została przerwana. Mógł powstać tu port, czasy prosperity jednak już nie wróciły.
Dźwirzyno - mała wioska rybacka...Dźwirzyno pozostało małą wioską rybacką. Przez wieki jego mieszkańcy żyli cicho, skromnie i spokojnie. W XIX wieku zaczęli tu przyjeżdżać wczasowicze. Wieś stawała się bazą rybacką i ośrodkiem wypoczynkowym. Pamiątką z urlopu może być i okazały puchar ufundowany przez wójta gminy za zajęcie pierwszego miejsca w rozgrywanych tu zawodach sportowych. Swych zwolenników ma "Bieg ku słońcu" odbywający się na plaży pomiędzy Grzybowem a Dźwirzynem. Nikogo nie trzeba zbytnio zachęcać do wzięcia udziału w turniejach plażowej piłki siatkowej czy królewskiej gry w szachy. Nad plażą unoszą się motolotniarze, a na falach Bałtyku - amatorzy windsurfingu. Prawie każdy z ośrodków wypoczynkowych posiada korty tenisowe, boiska do gier zespołowych czy kręgielnie. W 1978 roku Dźwirzyno uzyskało status miejscowości uzdrowiskowej. Leczy się tu schorzenia układy oddechowego i krążenia. Coraz bardziej popularne staja się turnusy lecznicze. Choć większość ośrodków jest czynna w sezonie, warto przyjechać tu poza nim. Tak jak pięknie jest w Dźwirzynie w czasie jesiennych sztormów czy w zimie, trudno opisać słowami.
Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.dzwirzyno.net.pl nie odpowiada